Beton pęka, to fakt. Kiedy już pojawia się rysa, może mieć objętość np. kartki papieru. Automatycznie do tego pęknięcia dostaje się powietrze i czasem woda. Aby myśleć o wypełnieniu rysy żywicą, trzeba sobie ją wyobrazić  jako pojemnik o objętości np. takiej jak kartka papieru.

Technologia naprawy

Technologia iniekcji ciśnieniowej kładzie dość duży nacisk na przygotowanie rys do naprawy. Bierze pod uwagę prosty fakt, że aby wprowadzić żywicę do wnętrza pęknięcia o szerokości 0,3 mm najpierw należy poprzednie wypełnienie z tej przestrzeni usunąć. Tłoczona żywica wypycha powietrze i wodę (rzadziej inne płyny) z wnętrza rysy i zajmuje to miejsce. 

Skoro widzimy pęknięcie na powierzchni betonu, oznacza to, że jedna ze ścianek pojemnika o nazwie rysa jest nieszczelna i podczas pompowania do jej wnętrza materiału naprawczego, będzie wyciek. Należy ją zatem uszczelnić, zamknąć. Robi się to najczęściej przy użyciu szybkowiążących materiałów na bazie cementu, czasem również klejami lub szpachlami epoksydowymi. 

Po zamknięciu rysy okazuje się, że jedyną drogą jaka łączy ją z zewnętrzem jest otwór pakera iniekcyjnego rozporowego lub powierzchniowego naklejanego. Jak powiedziano na wstępie, aby prawidłowo wypełnić rysę żywicą, należy ją odpowietrzyć lub odwodnić.  

Zalety instalacji otwartych pakerów 

Otóż w tym celu instaluje się pakery bez nakręconych kalamitek. Zainstalowany iniektor stanowi tuleję, która z łatwością umożliwia odprowadzenie powietrza lub wody z wnętrza konstrukcji, z rysy.  Kalamietkę nakręca się na pakera dopiero w momencie, gdy ukaże się wypływająca z niego żywica. Fakt ten jest jednocześnie doskonałym sposobem kontroli procesu iniekcji. Skoro żywica pojawiła się w kolejnym pakerze zainstalowanym wzdłuż rysy, oznacza to, że dana odległość jest wypełniona. Otwarty paker nie tylko odpowietrza czy zapobiega sprężaniu powietrza wewnątrz konstrukcji, ale również umożliwia kontrolę. W branży usług, w przypadku których tak niewiele widać, rezygnować choćby z tej namiastki panowania nad procesem wydaje się złym podejściem. 

Dlaczego zatem tak wielu wykonawców nadal dobrowolnie zrzeka się tej kontroli? Nadal ok połowa pakerów sprzedawana1 jest z maszynowo nakręconymi kalamitkami. Choć trzeba również przyznać, że to samo źródło jeszcze 3 lata wcześniej podawało, że tylko kilka firm (mniej niż 5) nabywało pakery z odkręconą kalamitką. Oznacza to, że jest poprawa. Oby ta tendencja się utrzymała.  

Poniższe zdjęcia przedstawiają rysę w stropie żelbetowym, zainstalowane pakery, zamknięcie powierzchni rysy szpachlą epoksydową. Trzecie zdjęcie przedstawia widok podczas pracy, kiedy to część pakerów jest już nakręconymi kalamitkami, zainiekowana. Czwarty obraz to schemat instalacji pakerów wzdłuż rysy.

Producenci chemii  

Problemem jest fakt, że wielu producentów żywic iniekcyjnych sprzedaje pakery z zainstalowanymi kalamitkami. Oczywistym jest, że traktują tą sprzedaż wyłącznie jako uzupełnienie oferty. Jednak ciąży na nich swego rodzaju odpowiedzialność za prawidłowy proces wbudowania ich towaru. Taki sposób dostarczania towaru jest po prostu łatwiejszy, jednak wypacza świadomość i pozwala innym przymykać oko. Wykazują się przy tym brakiem konsekwencji, bo na szkoleniach produktowych temat jest omówiony prawidłowo.  

 

Odpowietrzenie podczas iniekcji jest istotne, a wymienione przez mnie zalety są sensowne. Po prostu opłaca się używać pakerów z odkręconymi kalamitkami. Łatwo po tym poznać fachowca a warto w tak prosty sposób dać się poznać z dobrej strony. 

  

1Firma Izoservice sp. z o.o.

www.izoservice.pl 

 

 

Masz pytania? Pisz na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

mgr inż. Mateusz Furs

 

manager ds. iniekcji

 

Inblock sp. z o.o.

 

 

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/8

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"